Sac ticaretiyle sektöre adım atan Doğan Metal, bugün İkitelli OSB’de hizmetlerini sürdürüyor. Metal İşleme sektöründe tam entegre olarak müşterilerine hizmet veren ve makine sektörüne yarı mamul noktasında çözüm ortaklığı sunan Doğan Metal’in Şirket Müdürü Mustafa Doğan, yapmış oldukları çalışmaları bizimle paylaştı.

Ürün ve hizmet yelpazesi

Doğan Metal, ürün ve hizmet kalitesinden taviz vermeksizin müşterilerine; CNC Lazer kesim, CNC Plazma kesim ve Abkant Giyotin hizmetleri veriyor. CNC Lazer kesimde siyah sac 25mm, Paslanmaz sac 15 mm, Alüminyum 10 mm’ye kadar hizmet veriyoruz. CNC Plazma Kesimde siyah sac 60, Paslanmaz sacda ise 35 mm’ye kadar hizmet verebiliyoruz. Aynı zamanda boru, profil, NPI – NPU, köşebent, lama, siyah sac, DKP sac, HRP sac, galvaniz sac, paslanmaz sac ve alüminyum sac satışı yapmaktayız. Erdemir bayisi olmakla birlikte yurt dışından ithal malzeme de getiriyoruz. Makine parkımızda sınıfının en gelişmiş, son teknolojiye uyumlu makineler bulunuyor. Müşterilerimize kusursuz hizmet verebilmek için makine yatırımlarından kaçınmıyoruz. Gelen talep doğrultusunda 24 saat vardiyalı sistemde kesintisiz çalışabilecek ve siparişleri zamanında yetiştirecek kadro yapısını bünyemizde barındırıyoruz. Satış sonrası ürünlerimizin arkasında duruyoruz. Ayrıca nakliye araçlarımızla sevkiyat hizmeti vererek çözüm üretiyoruz.

“Personel eğitimine ve kurumsal gelişime önem veriyoruz”

Bünyemizde görev yapan personelle uzun süreli çalışmak öncelikli tercihlerimiz arasında. Personel sirkülâsyonunun yoğun olduğu bir şirketten beklediğiniz verimi alamazsınız. İnsanlar işi gerçek anlamıyla kavradığı sırada uzaklaşır ve siz yeni personeli yetiştirmek için zaman harcarsanız planlanan çalışmaları hayata geçiremezsiniz. Bunun bilincinde olan şirketimiz; danışmanlık firmaları aracılığıyla dönemsel eğitimler düzenleyerek personeli bilinçlendirmekte ve çalışan memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Nitelikli personel konusunda da Doğan Metal hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Alanında uzman 3 mühendisimiz tüm mesailerini hizmet ve ürün kalitesini arttırmak için kullanıyorlar. Yine kurumsal gelişimin temel taşlarından biri olan ISO Kalite Yeterlilik belgesini almış bulunuyoruz. Müşterilerimize Avrupa standartlarında yarı mamul sunmak, bizlerin yegâne amacıdır ve bizler bunu firma olarak başarıyla gerçekleştiriyoruz.

“Rekabet sektöre neler kazandırır, neler kaybettirir iyi düşünmek gerekiyor”

Rekabetin olmadığı bir ticari ortamdan bahsetmek zor olsa gerek. Serbest piyasa koşullarında rekabet hem alıcının hem de satıcının en büyük silahı haline gelmiş durumda. Bu ortamdan her iki taraf da yarar sağlayabiliyor. Fakat aynı şekilde rekabet nedeniyle hem alıcı hem de satıcı onarılması güç zararlarla karşı karşıya kalabiliyor. Haksız rekabet sektörde yaygınlaşmaya başladığı zaman bu zararlardan rahatlıkla söz etmek mümkündür. Rekabet nedeniyle kalitesiz malzeme satışı yapan firmalardan temin edilen ürünler alıcılara nihai üründe büyük zararlar verebiliyor. Önemli maliyetlerle üretimini yaptığınız bir makinenin kalitesiz malzeme kullanımından dolayı sorun çıkardığını ve firmanıza iade edildiğini düşünün. Yine sırf makinelerimiz boş kalmasın mantığıyla maliyetine kesim yapan firmaları kafanızda şekillendirin. Sadece enerji ve personel giderlerini hesaplayarak fiyat verirseniz; makinelerin dönemsel zamanlarda ihtiyacı olan bakımlarını nasıl karşılayacaksınız. Bakımı yapılmayan, teknolojinin gerisinde kalan makinelerle kaliteli hizmeti müşterilerinize nasıl vereceksiniz? Bu olumsuzlukları saymakla bitiremeyiz. Ben sadece çok basit bir örnek verdim. Bu nedenle haksız rekabet sektörümüze büyük zararlar verir diye düşünüyorum.